Policjanci odzyskali skradzione rowery - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Policjanci odzyskali skradzione rowery

Data publikacji 16.03.2015

Już godzinę po zgłoszeniu przestępstwa, policjanci z Praszki odzyskali skradziony rower. Oprócz tego funkcjonariusze odzyskali także dwa inne jednoślady, o kradzieży których właściciele dowiedzieli się dopiero od policjantów. W związku z tą sprawą 17-letni mieszkaniec gminy usłyszał 3 zarzuty kradzieży, do których się przyznał. Kradzież zagrożona jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

13 marca po godz. 12-tej  policjanci z Praszki otrzymali zgłoszenie kradzieży wartego ponad 1700 złotych roweru. „Góral” został skradziony spod bloku na jednym z osiedli mieszkaniowych. Informacja o kradzieży została natychmiast przekazana patrolom. Już godzinę po zgłoszeniu, w centrum miasta, policyjny patrol zatrzymał do kontroli 17-latka jadącego rowerem. Rower „pasował” do opisu skradzionego wcześniej jednośladu.

Wstępne ustalenia funkcjonariuszy potwierdziły, że 17-latek nie jest właścicielem roweru. Podejrzewany o kradzież został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu. Śledczy ustalili, że odzyskany rower nie jest jedynym skradzionym tego dnia jednośladem. Okazało się, że kilka godzin wcześniej spod jednego z gimnazjów skradzione zostały dwa inne rowery. O ich kradzieży właściciele dowiedzieli się od policjantów. Ustaleni przez kryminalnych właściciele oszacowali ich łączną wartość na 2700 złotych. Odzyskane przez funkcjonariuszy jednoślady wróciły już do prawowitych właścicieli.

Zebrany przez prowadzących sprawę policjantów materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu 17-latkowi 3 zarzutów kradzieży, do których się przyznał. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy !

Aby ustrzec się przed kradzieżą:

  • Nie zostawiajmy, nieprzypiętego roweru przed sklepem, kawiarnią czy domem.
  • Nie przypinajmy roweru do siatki ogrodzenia ani innych słabych punktów.
  • Nie przypinajmy roweru za siodełko lub kierownicę.
  • Nie zostawiajmy roweru na uboczu.
  • Nie przypinajmy roweru za tylne lub przednie koło.
  • Nie zostawiajmy przy rowerze akcesoriów, które łatwo odpiąć lub odkręcić.

Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower!!! W województwie opolskim trwa akcja znakowania rowerów. Głównym jej celem jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży przez nanoszenie cech identyfikacyjnych. Działania pn. "Oznakuj swój rower" prowadzone są  przez policjantów na terenie całej Opolszczyzny. Informacje o akcji znajdują się na stronie internetowej opolskiej policji.

(KWP w Opolu / ic)

 

Polska Policja