Zbliża się sezon urlopów - Uważaj na fikcyjne kwatery! - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Zbliża się sezon urlopów - Uważaj na fikcyjne kwatery!

Data publikacji 05.06.2015

W związku ze zbliżającym się sezonem urlopowym policjanci przestrzegają przed potencjalnymi oszustami, którzy mogą oferować noclegi w fikcyjnych pensjonatach oraz pokojach w miejscowościach turystycznych. Przypominamy!!! - Zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto, należy w miarę możliwości zweryfikować właściciela obiektu.

4 czerwca policjanci  otrzymali zgłoszenie od osoby, która wpłaciła zaliczkę za nocleg w Sopocie, a po przyjechaniu do miasta okazało się, że nie ma takiego pensjonatu, w którym pokrzywdzona zamierzała wypocząć.

Policjanci przypominają o tym, że jeżeli nocleg kosztuje wyjątkowo mało , mieszkanie jest blisko morza i w pełni wyposażone, to trzeba takie ogłoszenie dokładnie zweryfikować. Większe kwatery i pensjonaty są z reguły wpisywane do rejestru w Urzędzie Miasta. Można tam zadzwonić i zapytać, czy taki pensjonat lub kwatera rzeczywiście istnieje. Zanim zdecydujemy się przelać pieniądze na wskazane konto policjanci radzą aby zweryfikować właściciela obiektu.

Aby nie zostać oszukanym powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • cena za wynajem - zbyt niska, w atrakcyjnym miejscu powinna nam dać do myślenia,
  • brak strony internetowej obiektu - oszuści nie podają zazwyczaj strony internetowej, gdzie można byłoby znaleźć więcej konkretnych informacji o obiekcie,
  • maile na bezpłatnej poczcie - kontaktowy adres e-mail jest zakładany na bezpłatnym serwerze pocztowym,
  • brak numeru stacjonarnego - oszuści często podają tylko i wyłącznie numer telefonu komórkowego,
  • atrakcyjna lokalizacja, adres, który nie istnieje - zawsze sprawdźmy wskazany adres na mapach dostępnych w Internecie, jeśli nie istnieje lub pokazuje się na przykład w centrum parku miejskiego, mamy do czynienia z oszustwem,
  • czytaj komentarze - przed wybraniem kwatery warto też sprawdzić internetowe komentarze.

Po wpłaceniu zaliczki należy zachować dowód wpłaty oraz historię e-maili. To wszystko może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa.

Polska Policja