Inauguracja akcji „Rozsądny rowerzysta” w powiecie toruńskim - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Inauguracja akcji „Rozsądny rowerzysta” w powiecie toruńskim

Data publikacji 21.09.2015

Wczoraj (20.09 br.) odbyła się uroczysta inauguracja działań podjętych z inicjatywy Komendanta Miejskiego Policji Toruniu o nazwie „Rozsądny rowerzysta”. Przedsięwzięcie objął patronatem Starosta Toruński. Do najbliższego piątku (25.09 br.) policjanci będą rozdawać ulotki oraz elementy odblaskowe, aby przypominać zasady bezpieczeństwa. Dzisiaj i w ostatnim dniu akcji, w godzinach 10.00-14.00, funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego będzie telefonicznie odpowiadał na pytania i wyjaśniał wątpliwości mieszkańców dotyczące obowiązujących przepisów.

Przedsięwzięcie o nazwie „Rozsądny rowerzysta” zostało zorganizowane w związku z licznymi sygnałami, które docierały do Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Wątpliwości dotyczyły znajomości przepisów i bezpieczeństwa ruchu drogowego w odniesieniu do rowerzystów, jak i innych uczestników ruchu. Akcja została objęta patronatem Starosty Toruńskiego P. Mirosława Graczyka, a swoim zasięgiem objęła cały powiat toruński.

Działania policji zbiegają się w czasie z inicjatywą samorządów powiatu toruńskiego, którzy planują podpisanie Deklaracji Partnerstwa o budowie następnych ciągów pieszo-rowerowych na terenie powiatu toruńskiego. To już kolejna edycja akcji „Rozsądny Rowerzysta”. Podobnie jak w lipcu, kiedy akcja odbyła się na terenie miasta Torunia, zamysłem jest dalece rozumiana prewencja w ruchu drogowym podnosząca poziom wiedzy rowerzystów i innych uczestników ruchu drogowego.

Podczas wczorajszej inauguracji w Sąsiecznie przy kompleksie restauracyjno-rekreacyjnym "Daglezjowy Dwór" organizatorzy i zaproszeni goście zachęcali mieszkańców do bezpiecznego korzystania z rowerów i wielu dróg rowerowych, powstałych na terenie powiatu.
Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Toruniu znakowali rowery. Wszyscy chętni mogli skorzystać z alkogogli i w przybliżeniu uzmysłowić sobie, jak reaguje nasz organizm po spożyciu alkoholu. Alkogogle to okulary, które pokazują rozmyty obraz, imitujący widzenie jak u pijanego kierowcy.

Do piątku (25.09) policjanci będą stosować wobec rowerzystów pouczenia, aby przypominać im zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, natomiast mandaty będą stosowane jedynie w przypadkach drastycznego łamania przepisów lub stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym. Ponadto mundurowi będą rozdawać specjalnie przygotowane na tę akcję ulotki oraz odblaski i światełka. Funkcjonariusze toruńskiej drogówki będą zwracać szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji pieszy – kierujący pojazdem – rowerzysta, poruszanie się zgodne z przepisami na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, korzystanie ze ścieżek rowerowych oraz propagować używanie przez pieszych i rowerzystów elementów odblaskowych. Będą też zwracać uwagę na jazdę rowerem w miejscach niedozwolonych, na korzystanie podczas jazdy z telefonu przez kierującego rowerem oraz zachowanie rozwagi i ostrożne korzystanie z przejazdów dla rowerzystów.

Dodatkowo pod numerem telefonu (56) 641 21 09 w Wydziale Ruchu Drogowego w pierwszym dniu trwania działań tj. 21.09 i ostatnim czyli 25.09.2015r. w godzinach 10.00-14.00 policjant podkom. Krzysztof Dankowski, będzie odpowiadał na pytania i wyjaśniał wątpliwości mieszkańców dotyczące obowiązujących przepisów w kwestii poruszania się pieszych i rowerzystów jako użytkowników dróg.

Sprawa ta nabiera szczególnego znaczenia w okresie jesiennym i zimowym, gdy szybko zapada zmrok, a rowerzyści i piesi są bardziej narażeni na niebezpieczeństwa, zwłaszcza jako niechronieni uczestnicy ruchu.

KWP w Bydgoszczy / ic

Polska Policja