Bezpieczna Wielkanoc - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna Wielkanoc

Data publikacji 30.03.2010

Zbliża się Wielkanoc. To czas, kiedy większość z nas wyjedzie do rodziny, opuszczając swoje mieszkania, wybierając się często w dalekie trasy samochodem czy pociągiem. Dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży to okres szczególnie radosny. Dla funkcjonariuszy z kolei to czas wzmożonej pracy. Na ulicach miast pojawi się więcej patroli policyjnych, a wszystko po to, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo. W tych najbliższych dniach ciągłego pośpiechu pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu żadnych szans. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej i radosnej atmosferze.

W okresie przedświątecznym w tych wszystkich miejscach, gdzie są ludzie, szczególnie na dworcach, przystankach, a także centrach handlowych są też policjanci. Oprócz tych umundurowanych czuwać będą także nieumundurowani wywiadowcy. Ich głównym celem jest wyłapywanie kieszonkowców, złodziei w trosce o nasze bezpieczeństwo.

Aby nadchodzące święta były bezpieczne i upłynęły nam w spokojnej atmosferze bądźmy uważni i ostrożni. Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego nie dajmy mu żadnych szans. W centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachowajmy szczególną przezorność. W miejscach tych notuje się najwięcej zdarzeń kradzieży, kieszonkowcy mają tam duże pole do popisu. Wykorzystują bowiem tłok, który często sami tworzą i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Policjanci apelują, aby Panie trzymały torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod pin. Dodatkowo wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Kiedy my świętujemy, nie świętują złodzieje. Dlatego też na osiedlach w całej Polsce pojawi się więcej patroli policyjnych, by sprawdzać czy nasze mieszkania nie padają łupem złodziei pod naszą nieobecność. Pamiętajmy o tym, że wyjeżdżając musimy zabezpieczyć odpowiednio nasze mieszkanie, aby po powrocie nie zastała nas niemiła niespodzianka. Podstawą są solidne drzwi i dobre okna, których przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem, które będzie trudną przeszkodą do pokonania dla złodzieja są rolety antywłamaniowe. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, a najlepiej zabierać je ze sobą.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi spędzi setki kilometrów w drodze. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam spokojne i radosne święta na drodze. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą. Pamiętajmy o tym, a te czarne statystyki będą mniejsze niż w latach poprzednich.

Zarówno kiedy poczujemy się zagrożeni, jak i w razie ujawnienia kradzieży nie wahajmy się zwrócić o pomoc. Taki przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi lub telefonicznie pod numer 997 lub 112.
 

Polska Policja