Uważaj na oszustów i wirusa - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj na oszustów i wirusa

Data publikacji 23.11.2012

Prosimy o ostrożność przy korzystaniu z internetu. Od kilku miesięcy w sieci podczas przeglądania różnych witryn, można natrafić na komunikat informujący o tym, że dana strona internetowa została zablokowana przez Policję.

W komunikacie można przeczytać, że aby odblokować komputer, należy wykupić specjalny kod dostępu o wartości 300 lub 500 zł.

Przestrzegamy przed wpłacaniem jakichkolwiek pieniędzy na podane konta, ponieważ komunikat ten jest wynikiem działania specjalnego wirusa przedstawiciela tak zwanego ransomware, czyli wirusów i trojanów żądających okupu za odblokowanie komputera i nie ma nic wspólnego z działaniami Policji.

Najczęściej wirus pojawia się przy próbie otwierania zakazanych stron internetowych oraz przekazywania zabronionych informacji. Jednak do Policji docierają informacje, że może być również przesyłany za pomocą wiadomości e-mail.

Pamiętajmy, że Policja nigdy nie żąda żadnych wpłat od obywateli za pośrednictwem internetu, jak również nie blokuje w ten sposób żadnych witryn internetowych. Jeśli natrafimy na taką stronę prosimy zignorować komunikat o konieczności wpłaty pieniędzy, a jeśli sami nie potrafimy odblokować komputera, zwrócić się o pomoc do znajomego informatyka.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / pt)

Polska Policja