Jak nie dać się oszukać - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak nie dać się oszukać

Data publikacji 08.01.2013

Oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem innych, zwłaszcza osób starszych. Z reguły podają się za pracowników instytucji państwowych, proszą o wsparcie a czasami próbują coś sprzedać po okazyjnej cenie. Naprawdę mają jednak zupełnie inny cel - chcą okraść swoją ofiarę. Najczęściej wykorzystywaną metodą przez sprawców jest metoda „na wnuczka”.

Oszust wybiera osobę i gromadzi na jej temat informacje. Następnie dzwoni i przedstawia się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Po nawiązaniu kontaktu umiejętnie manipuluje rozmową uzyskując cenne informacje. Przez telefon tłumaczy, że znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, najczęściej jest to wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację czy też pokrycie szkód.

Za każdym razem prosi o duże kwoty pieniędzy, ale zadowala go każda oferowana suma.

Po odbiór gotówki wysyła swojego wspólnika lub kolegę. Oszuści działający tą metodą są bezwzględni, gdyż wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie zamieszkujących osób starszych. Przestępcy są pozbawieni skrupułów okradając kobiety z oszczędności.

Każdorazowo można temu zapobiec, stosując się do podstawowych zasad:
- nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznanej osobie;
- sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie;
- o swoich podejrzeniach zawsze informuj policję osobiście bądź telefonicznie pod numerem telefonu 997 lub 112.

Za oszustwo, bądź usiłowanie oszustwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. W przypadku nieletniego sprawcy czynów karalnych, o jego dalszych losach decyduje sąd rodzinny.

(KWP w Kielcach / pt)

Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...
Polska Policja