Nie dajmy się oszukać - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dajmy się oszukać

Data publikacji 26.03.2013

Ofiarą oszustów padł mieszkaniec Zielonej Góry. Wpuścił on do swojego mieszkania trzy nieznane kobiety, które przedstawiły się jako pracownice służby zdrowia - oferowały darmowe masaże i badania. Dwie oszustki odwracały uwagę swojej ofiary, trzecia przeszukała mieszkanie – ich łupem padło 3 500 złotych.

Sposobów oszustw jest niestety bardzo wiele i z każdym rokiem pojawiają się nowe. W ostatnich latach przestępcy wpadają na coraz to nowe pomysły wykorzystując także telefony czy Internet czego efektem jest np. oszustwo na wnuczka czy wymuszanie opłat za piractwo.

Ale ciągle też mamy do czynienia z oszustami, którzy uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób. Oszuści grają na uczuciach osób starszych i potrafią nimi manipulować. Osoby starsze, samotne, emerytów, łatwiej jest przekonać np. do tego, że jeśli wpłacą określoną sumę pieniędzy uzyskają dodatek do emerytury czy renty. Oszuści bardzo często bazują na niewiedzy np. dotyczącej przepisów unijnych i próbują to wykorzystać wmawiając, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w mieszkaniu zostanie wykonany remont instalacji wodociągowej czy gazowej.

Te wszystkie argumenty to tylko pretekst aby dostać się do mieszkania. Po wejściu do środka oszuści próbują odwrócić naszą uwagę i w tym czasie niepostrzeżenie zajrzeć do szafki w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. Tak też się stało tym razem.

Do zdarzenia doszło 25 marca przy ul. Zawadzkiego „Zośki” w Zielonej Górze. Około godziny 11.00 do drzwi mieszkania zapukały trzy kobiety, które przedstawiły się jako pielęgniarki z pobliskiego ośrodka zdrowia i zaoferowały masaż i bezpłatne badanie. Nie spodziewając się, że są to oszustki, mieszkający tam starszy pan wpuścił je do domu. Sprawczynie wykorzystały jego nieuwagę i ukradły pieniądze w kwocie 3 500 złotych.

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym. 

Co zrobić gdy ktoś obcy zapuka do drzwi?

  •     nie wpuszczać obcych osób do domu,
  •     nie przekazywać pieniędzy obcym osobom,
  •     w razie wątpliwości poinformować pilnie POLICJĘ (tel. 997) o każdej podejrzanej osobie.


PAMIETAJMY! Nie każdy kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary!

(KWP w Gorzowie Wlkp.)

Polska Policja