Zabezpieczenia banknotów - Finanse i dokumenty - Żyj bezpiecznie

Finanse i dokumenty

Zabezpieczenia banknotów

Możliwość rozpoznania fałszywych banknotów uzależniona jest głównie od jakości wykonania falsyfikatów. Każdy z nas może „gołym okiem” sprawdzić, czy konkretny banknot jest prawdziwy. Dotknij, popatrz, przechyl to trzy podstawowe zasady, dzięki którym można rozpoznać autentyczność banknotów.

Wstępną weryfikację banknotu podejrzewanego, co do jego autentyczności można określić trzema słowami: dotknij, popatrz, przechyl.


Dotknij
Dotknij banknotu, aby wyczuć papier banknotowy. Falsyfikaty są często wiotkie lub zbyt sztywne w dotyku i nie wydają charakterystycznego szelestu. Papier nie może sprawiać wrażenia zbyt grubego i gładkiego. Sprawdź elementy drukowane stalorytem, które powinny być wypukłe. Pamiętaj, że na mocno zniszczonych banknotach farba jest wytarta. Wówczas należy szukać elementów mniej zniszczonych.

Popatrz
Sprawdź wygląd szaty graficznej banknotu, linie graficzne powinny być ciągłe, dobrze spasowane i stanowić jednolity wzór. Sprawdź zabezpieczenie recto-verso, które powinno być prawidłowo spasowane (na polskich banknotach korony w owalach uzupełniają się i tworzą pełny obraz), a następnie znak wodny, który powinien być wielotonowy. Obejrzyj pod światło nitkę zabezpieczającą, która powinna mieć mikrodruki.

Przechyl
Zwróć uwagę czy występuje efekt zmiany barwy elementów nadrukowanych farbą zmienną optycznie. Farba w banknotach polskich zmienia barwę od różowo-fioletowej poprzez złotą do oliwkowo-zielonej. Elementy druku z efektem kątowym w 10 i 20 złotówkach powinny pokazywać nominał, a od nominału 50 zł zmiennie nominał lub koronę w owalu.

(Źródło:Zespół do Zwalczania Fałszerstw Pieniędzy -  Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej CBŚ)


 

Polska Policja