Seniorze! Nie daj się oszukać! - Seniorzy - Żyj bezpiecznie

Seniorze! Nie daj się oszukać!

Policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. przygotowali program działań profilaktycznych „Seniorze! Nie daj się oszukać”! W związku z licznymi oszustwami osób starszych i samotnych na terenie województwa lubuskiego - wychodzimy temu zjawisku naprzeciw. Planujemy współpracę z Kurią Biskupią, Telewizją Polską, Radiem Zachód, Ośrodkami Zdrowia i wieloma innymi instytucjami.

Głównym celem działań lubuskich policjantów jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych i kształtowania, szczególnie u tych osób, właściwych postaw w kontaktach z osobą nieznajomą, podającą się za wnuczka, gazownika, hydraulika, a nawet policjanta. Planujemy współpracę z Kurią Biskupią, Telewizja Polską, Radiem Zachód, Ośrodkami Zdrowia, Ośrodkami Opieki Społecznej, Uniwersytetami III Wieku i wieloma innymi instytucjami.

Chcemy także, aby Marszałek Województwa Lubuskiego, Pan Marcin Jabłoński objął policyjne działania honorowym patronatem.

Jak się okazuje oszustwa tego typu, zagrożone karą do 8 lat więzienia, są coraz częściej spotykane.

Gorzowscy policjanci zatrzymali w tym tygodniu dwie osoby podejrzane o oszustwa metodą na tzw. „wnuczka”. Wczoraj (16.09 2010r.) Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. zastosował wobec nich 3 miesięczny areszt.Do zatrzymania doszło (14.09.br.), krótko po tym jak policjanci otrzymali zgłoszenia od mieszkańca Gorzowa. Powiadomił on telefonicznie dyżurnego o tym, że zadzwonił do niego mężczyzna, który podał się za członka rodziny. W rozmowie poprosił on o pożyczkę 2 tys. euro, po które miał się zgłosić jego kolega.Do miejsca zamieszkania zgłaszającego pojechali policjanci z II Komisariatu Policji w Gorzowie Wlkp. Jeden z oszustów został zatrzymany w momencie kiedy przyszedł po odbiór pieniędzy.W wyniku wspólnie podjętych działań policjanci z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego KMP i KP II w Gorzowie Wlkp. zatrzymali także inną osobę mającą związek ze sprawą. Jak ustalono osoby te działając w porozumieniu mogły w przeszłości dopuścić się innych podobnych czynów.Wczoraj usłyszeli oni zarzuty dokonania oszustw metodą na tzw. wnuczka, a Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. zastosował wobec nich 3 miesięczny areszt.Kodeks karny za tego typu przestępstwo przewiduję karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W tym roku, do lipca, odnotowano w lubuskim 11 takich oszustw, w całym roku ubiegłym 15.

Najbardziej „spektakularne” oszustwo „na wnuczka” miało miejsce w ubiegłym roku w Świebodzinie. 2 października 2009r. starsze małżeństwo straciło140 tys. zł. Oszuści podali się za rodzinę wykorzystując właśnie metodę "na wnuczka”.

O godz. 14.00 do starszego małżeństwa zadzwoniła młoda kobieta. Podała się za ich wnuczkę, która studiuje w innym mieście.
"Wnuczka” bardzo prosiła o pieniądze. Przez telefon mówiła, że ma okazję kupić mieszkanie i musi się śpieszyć. Swój zmieniony głos tłumaczyła chorym gardłem. Powiedziała, że pieniądze odbierze jej znajomy, bo ona jest chora i nie może przyjechać.
Starsza kobieta poszła do banku i ze swoich oszczędności wybrała najpierw 30 tys. zł. Oszustka zadzwoniła ponownie i wręcz płacząc poprosiła o więcej. Nawet stwierdziła, że przyśle taksówkę. Tak też się stało.
Babcia pojechała taksówką do banku i wybierała kolejne pieniążki. Raz 50 tys. zł i kolejne 60 tys. zł.
Gdy pieniądze były zgromadzone pod domem zjawił się mężczyzna. Podał się za znajomego wnuczki, wziął pieniądze i odszedł.
Po godz. 15.00, gdy do starszych ludzi przyszła ich córka, okazało się, że stali się ofiarami sprytnych oszustów. W sumie stracili 140 tys. zł. Oszuści wykorzystali metodę na "wnuczka".

(Źródło: KWP Gorzów Wlkp.)

Polska Policja